BÍDNÍCI – SPECIÁL + OSLAVA NAROZENIN PRODUCENTA FRANTIŠKA JANEČKA

TISKOVÁ ZPRÁVA 

BÍDNÍCI – SPECIÁL + OSLAVA NAROZENIN PRODUCENTA FRANTIŠKA JANEČKA

PÁTEK 14. září 2012

LES MISÉRABLES – BÍDNÍCI, nejúspěšnější muzikál všech dob, který je tolik milován diváky i odbornou kritikou, odstartovali v pátek 14. září novou sezónu ve velkém stylu. Nejen, že se na jevišti Divadla GoJa Music Hall během představení vystřídaly pod režijním vedením Petra Novotného všechny alternace tohoto jedinečného díla, ale po jeho skončení se v prostorách divadla konala oslava osmašedesátých narozenin producenta Františka Janečka. 

Do jediného místa obsazené divadlo (860 míst) mělo jedinečnou možnost vidět na jevišti celé hvězdné obsazení muzikálu ve výjimečném představení Bídníci – speciál. V roli Jeana Valjeana si v jeho dvaačtyřicáté repríze postupně zazpívali David Uličník, Marian Vojtko, Josef Štágr i nová posila muzikálu Petr Gazdík, herec, zpěvák a divadelní režisér a zároveň šéf muzikálové sekce Městského divadla Brno, v roli Javerta Daniel Hůlka, Tomáš Bartůněk a opět Josef Štágr, v roli Fantiny Kateřina Brožová, Jitka Čvančarová i Petra Peterová, v roli Eponiny Magda Malá a Vlaďka Skalová, v roli Madame Thénardier Marta Jandová a Renáta Podlipská, v roli Thénardiera Filip Čapka a Jan Urban, v roli Cosetty Tereza Vágnerová a Hedvika Tůmová, v roli Maria Pavel Vítek, Tomáš Löbl a Josef Vágner a v roli revolucionáře Enjolrase Michael Foret a Michal Skořepa.

Na jevišti chyběla jen „Thénardierka“ Monika Absolonová, která měla jiné, neodkladné a předem domluvené pracovní povinnosti. Popřát osobně hudebnímu bossovi Františku Janečkovi do divadla ale před půlnocí přijela. Další posila muzikálu, zpěvačka a moderátorka Gábina Partyšová usedla do hlediště. V roli Eponiny, kterou jí producent nabídl, se vzhledem k okolnostem způsobených soukromými problémy, představí v některém z příštích představení (vysvětlení viz prohlášení níže). „Už jsem si zase poplakala,“ prohlásila Gábina po představení. „Tenhle muzikál mě vždycky dojme, má tolik silných míst.“ Do divadla dorazila se svým manželem Josefem Koktou a v družném hovoru zůstala do pozdních nočních hodin společně s manželi Jiřím a Janou Adamcovými.

Tradiční děkovačkou tentokrát představení neskončilo. Účinkující pozvali na jeviště producenta Janečka a všichni mu sborem zazpívali Happy Birthday, za doprovodu orchestru Les Misérables. Přidala se i jeho roztomilá čtyřletá dcerka Emilly Anne, s níž producentova partnerka Tereza Mátlová seděla v hledišti a roli Cosetty pro tentokrát vyměnila za roli maminky.

„Hostů jsem měl celé divadlo, byli tu moji blízcí, přátelé, kamarádi i kamarádky a speciální představení bylo tím nejhezčím dárkem, jaký jsem mohl dostat. Bídníci jsou mojí srdeční záležitostí a nejkrásnějším muzikálem, jaký kdy byl a jaký kdy bude,“ nechal se slyšet František Janeček. Ještě předtím ovšem stihl udělat rozhovor do hlavní zpravodajské relace televize Nova v živém vstupu přímo z divadla. Rozhovorů ostatně poskytl za ten večer nespočet a nespočet dostal i dárků. S prázdnou nepřišli ani Karel Gott, Jan Neckář, Hana Zagorová, Karel Vágner, Jiří Adamec s manželkou Janou, Vendula Svobodová nebo Janis Sidovský.

Zajímavosti z jeviště i zákulisí, aneb co diváci možná nepostřehli:

 Daniel Hůlka v zákulisí přiznal, že trpí zdravou trémou, kterou se ovšem nestydí přiznat i takový mistr jako je Karel Gott. Na jevišti pak svou roli Javerta vystřihl ukázkově.

Michalu Skořepovi se povedlo sfouknout svíčku až napodruhé a to tak „šikovně“, že voskem doslova ohodil svého kolegu Pavla Vítka. Mladý zpěvák mimochodem v létě prodělal streptokokovou angínu v tak silné míře, že musel strávit týden na kapačkách v pražské krčské nemocnici. „O to líp mi to ale teď zpívá, hlasivky si asi odpočinuly,“ říká Michal.

Magda Malá se modlila, aby nebylo poznat, že její chůze je poněkud vrtkavá. Podstoupila totiž operaci palce u nohy díky výrůstkům, které už jí bránily obout si jakékoli boty. Měsíc a půl chodila o berlích a na nohu stále ještě nemůže pořádně došlápnout. „Měla jsem celou dobu takový zvláštní pocit, že na mě všichni koukají a vidí to, nebylo to zrovna příjemné. Už se těším, až se úplně zotavím,“ přeje si Magda.

Jitka Čvančarová je prý pořád vedle ze své sedmiměsíční dcerky Eleny Emílie. „Je jedním slovem boží. Jak se vzbudí, tak se směje. Od čtvrtého měsíce jí rostou zuby a už jich má šest,“ chlubila se Jitka „Vydržet kojit je trochu obtížné, ale držím se.“ S holčičkou a manželem Petrem Čadkem v létě cestovali po Česku, což prý malou bavilo. A ještě víc spát někde jinde než doma.

Prohlášení Gábiny Partyšové:

“Každý někdy zažil, že mu není do zpěvu a tak se momentálně cítím i já. Proto jsem v Bídnících-speciál v roli Eponiny 14. září nevystoupila. Mám ji už nastudovanou, ale chybí mi jevištní průprava. Na představení jsem byla v roli divačky a to velmi ráda, protože Les Misérables – Bídníci jsou mým zamilovaným muzikálem. A ještě mám jeden důvod k tomu, proč jsem se zatím neobjevila na jevišti – natolik si vážím nabídky producenta Františka Janečka a ctím práci všech lidí, kteří na tomto skvělém muzikálu dřeli od hlavních postav až po company i další důležité kolegy v zákulisí, že jim to nechci svým rozpoložením třeba pokazit. Znovu opakuji, že mi není zrovna do zpěvu a nemusím asi příliš zdůrazňovat, proč. Na Bídnících jsem tentokrát ovšem nechyběla ani kvůli jejich producentovi. Jsme přátelé, čehož si také vážím, a tak jsem mu ráda osobně popřála všechno nejlepší.”