MUZIKÁL LES MISÉRABLES V ČÍSLECH

LES MISÉRABLES V ČÍSLECH

Muzikál BÍDNÍCI (LES MISÉRABLES) byl k dnešnímu dni uveden ve více než padesáti světových metropolích:    od pařížské premiéry v Palais des Sports v roce 1980 (v režii Roberta Hosseina) přes, pro dílo zlomovou, premiéru v Londýnském divadle Královské Shakespearovské společnosti Barbican Arts Centre 8.10.1985 v režii Trevora Nunna a Johna Cairda a na Broadwayi (12.3.1987 – 8.5.2003; 6.680x; znovu pak 2006-2008), kde byl nominován na dvanáct cen Tony za nejlepší muzikál, hudbu, libreto a další., ale i Tokio, Budapešť, Reykjavik, Oslo, Melbourne, Vancouver, Vídeň, Madrid, Stockholm, Prahu (1992), Prahu (2003), Brno (2009), Singapur, Tallinn či Bělehrad. Jeho proslulost a oblibu u nejširších vrstev publika má v nejlepším smyslu na svědomí britský producent Sir Cameron Mackintosh, který objevil jeho bohatou muzikalitu, emocionalitu, literární kvalitu, a především divadelní fluidum, a nechal jej přeložit do angličtiny, připsat prolog a znovu zinstrumentovat.

LES MISÉRABLES – BÍDNÍCI byli přeloženi do 21 světových jazyků včetně  Angličtiny, Japonštiny, Hebrejštiny, Maďarštiny, Finštiny, Norštiny, Němčiny, Polštiny, Švédštiny, Dánštiny, Francouzštiny, Češtiny, Kastilštiny, Mauretánské Kreolštiny, Vlámštiny, Islandštiny, Holandštiny Argentinštiny, Portugalštiny, Estonštiny a Mexické Španělštiny, uváděni byli ve 41 zemích po celém světě: Anglie, USA, Japonsko, Izrael, Maďarsko, Austrálie, Island, Norsko, Švýcarsko, Kanada, Polsko, Švédsko, Holandsko, Dánsko, Nový Zéland, Francie, Česká republika, Španělsko, Norsko, Skotsko, Wales, Bermudy, Malta, Filipíny, Mauritius, Singapore, Německo, Hong Kong, Korea, Jihoafrická republika, Belgie, Finsko, Argentina, Brazílie, Estonsko, Čína, Mexico, Rakousko, Srbsko & The Channel Islands, ve 291 městech, celkem se odehrálo přes 45.000 profesionálních představení, které shlédlo je více jak 55,000.000 diváků.

Nejdéle byli BÍDNÍCI uváděni v londýnském divadle Palace (4.11.1985), kde dosáhli 7.602 repris, než se 3.4.2004 přesunuli do divadla Queens, kde jsou uváděni dodnes.

Na každém představení se podílí průměrně 101 umělců a technického personálu. Je používáno zhruba 392 kompletních kostýmů, sestávajících ze 1.782 součástí a 31 paruk.

LES MISÉRABLES – BÍDNÍCI jsou nositeli více jak 70 divadelních ocenění po celém světě.

Existuje přes 51 nahrávek představení Les Misérables (včetně alb, singlových nahrávek a symfonických nahrávek) se spoustou ocenění – Grammy za nahrávku Broadwayského obsazení, a trojnásobná platinová deska za nahrávku Londýnského obsazení, které se prodalo více než 1.030.000 výlisků jen ve velké Britanii. Nahrávka nejlepších čísel získala zlatou desku ve Velké Britanii a Austrálii a Les Miserables v koncertní verzi stříbrnou desku. Les Misérables s vídeňským obsazením  se stali číslem jedna na žebříčku a Les Misérables Symphonic získali Grammy v New Yorku a stříbrnou desku ve Velké Britanii.

Píseň z muzikálu, nazvaná „One Day More“ byla použita pro presidentskou kampaň Billa Clintona v roce 1992. „Do You Hear the People Sing“ byla hrána v průběhu televizního zpravodajství o studentských protestech na náměstí Tiananmen v Pekingu. Píseň „Bring Him Home“  si oficiálně vyžádalo americké ministerstvo zahraničí (State Department), aby ji použilo jako hudební podklad pro propagační materiál o účasti vojsk USA ve válce v Zálivu.

Dosud největší „živé“, nikoliv televizní publikum, které shlédlo Les Misérables, čítalo v roce 1989 125.000 diváků při koncertním provedení při Australském dni v Sydney. Největší televizní publikum bylo, když 250 členů obsazení Les Misérables zpívalo v roce 1996 na Mistrovství Evropy v kopané. Tehdy toto vystoupení shlédlo prostřednictvím TV kamer 400 milionů diváků ve 197 zemích.

Les Misérables slavili 10. výročí své světové premiéry 8. října 1995 Gala koncertem v Royal Albert Hall v Londýně. Hvězdou koncertu byl původní Jean Valjean, Colm Wilkinson, který vedl soubor 250 umělců a 100 hudebníků. Všichni účinkující umělci se objevili v některé z produkcí po celém světě a speciálně zaranžované finále provedlo sedmnáct různých Jean Valjeanů zpívajících v mnoha jazycích, v nichž byl muzikál doposud hrán.

Koncert k desátému výročí byl zaznamenán pro televizi a viděly ho přes 4 miliony diváků ve Velké Britanii. Video záznamu se prodalo přes 1.400.000 kopií po celém světě, včetně 555.000 kopií v samotné Velké Britanii a loni, u příležitosti 25.výročí nepřetržitého uvádění se konalo nové slavnostní koncertní provedení v londýnské O2 Aréně.